"Народны побыт Беларусі"

этнаграфічны музей

Абагульная інфармацыя

Дата адкрыцця музея: 9 траўня 2003 года.

Кіраўнік музея: Грыжмаловіч Галіна Паўлаўна.

Аснаўны напрамак работы: прапаганда аховы помнікаў гісторыі, культуры і прыроды краю праз вучэбную і пазакласную работу.

Музей займае плошчу 54 м2. У ім знаходзіцца 369 экспанатаў асноўнага фонду і больш за 50 ручнікоў.

Экспазіцыя музея складаецца з дзвюх частак: першая - "сялянская хата". У другой палове музея знаходзяцца прадметы для апрацоўкі льну і творы дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва.

Тэматыка экскурсій

№ п/пТэмыДля каго праводзяцца
1. Калі ласка ў наш музей Для ўсіх класаў, гасцей
2. Ў сялянская хаце Для ўсіх класаў
3. Сімволіка рэчаў у сялянскай хаце Для ўсіх класаў
4. Каб прылада па руцэ 5-7 класы
5. Гісторыя адной рэчы. Казка пра Капялюш Пачатковыя класы
6. Беларускае нацыянальнае адзенне 7-11 класы
7. Беларускі жаночы касцюм - неглюбскі строй 7-11 класы
8. Беларускае адзенне 6-11 класы
9. Мамін ручнік. Па ручніку, што з роднай хаты, ма пазнаем свою Айчыну 5-11 класы
10. Пра што расказваюць старадаўнія ўзоры 4-5 класы
11. Хлеб у народнай культуры беларусаў Для ўсіх класаў
12. Міфалогія беларусаў 6-7 класы
13. Экскурсія адной рэчы Для ўсіх класаў

Абрады, святы
і мерапрыемства

Пошуковая дзейнасць

Настаўнікі і вучні старэйшых класаў пабывалі ў фальклорных экспедыцыях у вёсках Бярэзінскага, Несвіжскага, Пухавіцкага, Копыльскага раёнаў.

Гонарам нашага музея з’яўляецца экспанаты з вескі Неглюбка Веткаўскага раёна, якія перадала нашаму музею былая жыхарка гэтай вёскі Суглоб Ганна Сцяпанаўна.

Узнагароды

Музей мае граматы Камітэта па адукацыі Мінгарвыканкама, Мінскага турысцка-экалагічнага цэнтра дзяцей і моладзі.

У 2006 годзе музей стаў лаўрэатам рэспубліканскага конкурсу краязнаўчых музеяў устаноў адукацыі па тэме : “ Даследчая дзейнасць і навыковыя дасягненні сучаснага музея ўстановы адукацыі”

Адрес: 220047, г. Минск, ул. Герасименко, 48. | Телефон: +375 17 319-81-85; | E-mail:sch173@minsk.edu.by